POMOZI IZBEGLICAMA

Da li voliš da pomažeš drugima u nevolji? Želiš da pružiš podršku ljudima koji beže od rata i nasilja, a koji su se na svom putu našli u Srbiji? Želiš da slobodno vreme koje imaš provedeš radeći nešto korisno i za sebe i za druge?

Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila (APC/CZA) poziva sve koji žele pruže direktnu podršku tražiocima azila i migrantima, doprinesu stvaranju tolerantnog i otvorenog društva i suzbijanju predrasuda i ksenofobije da se priključe mreži APC/CZA volontera.

Volonter može biti svako ko je punoletan, ima vremena i želje da pomogne ljudima u nevolji i nema predrasuda prema ljudima drugih nacija, vera ili rasa.

Ukoliko imaš želju da pomogneš i vremena da se aktivno uključiš u redovne aktivnosti Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila (APC/CZA) kontaktiraj nas za više informacija.

OČEKUJEMO TE!

Pomoć trudnicama u centrima za prihvat migranata i izbeglica u Srbiji

APC/CZA posebnu pažnju posvećuje posebno ugroženim kategorijama migranta i izbeglica, a medju njima posebno samohranim majkama i trudnicama koje se nalaze u različitim centrima za prihvat izbeglica širom Srbije. Trudnicama je posebno bitno posvetit posebnu pažnju kako u smislu podrške da istraju i iznesu trudnoću tako i u pogledu obezbeđivanja osnovnih životnih uslova i zadovoljavanja njihovih osnovnih egzistencijalnih ali i zdravstvenih potreba. Mnogo je rizika međutim sa kojima se trudnice redovno susreću, a tokom prethodnog perioda zbog nemara pojedinih predstavnika institucija u centrima na jugu Srbije bilo je slučajeva ugrožene trudnoće pa čak i gubitka trudnoće, kada sistem nije reagovao sa posebnom brigom niti na vreme i nije se starao o dobrobiti trudnica čije su potrebe zanemarene u svetlu redovnih velikih dnevnih potreba ljudi i izazova koji u istim centrima postoje.

Naši psiholozi i socijalni radnici se staraju da tokom redovnih ali i ciljanih poseta centrima u kojima se trudnice nalaze, posebnu pažnju skrenu institucijama na prisustvo i osetljivost žena koje su trudne, ali i da se postaraju da su njihova prava na zdravstvenu zaštitu, socijalnu zaštitu, socijalnu pomoć, smeštaj i posebnu brigu, poštuju i ostvare. U tom smislu, uz intervencije APC/CZA, pažnja i budnost sistema se podižu, a predstavnici sistema smeštaja, zdravstvene i socijalne zaštite se podstiču na povećanu budnost i sopstvene obaveze i odgovornost kada je reč o brizi o trudnicama smeštenim u prihvatnim centrima.

Jedna od naših redovnih poseta je bila i poseta Centru za azil Bogovađa, u kojem je APC/CZA tim  obišao i svoju klijentkinju trudnicu iz Sirije koja se vidno obradovala našoj poseti. Sada je u sedmom mesecu trudnoće i na ultrazvuku doktor je utvrdio da je sve u redu sa bebom, ali nije još uspeo da vidi pol deteta. Buduća mama je dobila određenu dijetu koju za sada prati ali navodi da joj je jako teško da isprati sve s' obzirom na to da ne može sama da bira hranu već jede ono što je obezbeđeno u kampu. U tom smislu su predstavnici naše organizacije reagovali i tražili od uprave centra da se posebna pažnja i hrana obezbede sa ovu trudnu ženu imajući u vidu da je potrebno posebno pripremiti hranu u skladu sa preporukama lekara i režimom održavanja trudnoće, ali i da se njoj obezbedi miran boravak i adekvatan smeštaj u centru, te da se ona prebaci u prostorije gde bi imala mirnije okruženje potrebno da se izbegne dodatni stres, nesigurnost ili uznemirenost.

Bogovadja aleksandra trudnica

Kod naše trudnice je vidna i pozitivna promena u njenom raspoloženju zahvaljujući redovnom savetovanju našeg psihologa koji je sa njom prolazio kroz različite faze u njenom raspoloženju i psihičkom stanju, gradeći joj samopouzdanje, pružajući joj podršku i ohrabrenje koje je pratilo konstanto razumevanje i empatija tokom trudnoće. Trudnica se oseća daleko sigurnije u odnosu na prve etape trudnoće, imajući u vidu socijalnu pomoć i podršku pruženu od naših socijalnih radnika, ali i informacije koje je dobila od APC/CZA pravnika i nedoumice koje je raščistila u pogledu njenog položaja, u pogledu pitanja procedure i njenog pravnog statusa, ali i u pogledu načina ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu i realizovanja samog porođaja i boravka u bolnici, kao i njenog post porođajnog oporavka. 

Po porođaju, naši predstavnici će trudnici obezbediti i izvod iz matične knjige rodjenih za novorođenu bebu kao i podršku u pogledu dobijanja adekvatnih potvrda za pristup procedurama u kojima se i ona nalazi. Imajući u vidu sve korake koji će uslediti i predstavljen redosled aktivnosti koje će se preduzimati, trudnica se oseća sigurno i da o njoj pažnju i brigu vode ne samo uprave centara već i mi kao njeni zastupnici i psihosocijalni radnici kojima je stalo da se njena dobrobit i zaštita obezbede.

You are here: Human Rights Vesti Pomoć trudnicama u centrima za prihvat migranata i izbeglica u Srbiji