Sve više ilegalnih migranata u Makedoniji
- Détails
- Catégorie : Vesti
- Créé le 8 août 2013
IZVOR: Al Jazeera 8.avgust 2013.
Makedonska policija tvrdi kako broj migranata u ovoj zemlji stalno raste, pogotovo u vreme ekonomske krize u Grčkoj.
Preko teritorije Makedonije u potrazi za boljim životom u zemljama Evropske unije svake godine pređe hiljade migranata, a veliki broj njih makedonska policija privede.
Budući da privremeni smeštaj migranata košta, makedonske vlasti pokušavaju sve kako bi problem krijumčarenja ljudi preko granice rešili u saradnji sa policijskim službama susednih zemalja.
Na granici Makedonije i Srbije migranti se okupljaju u blizini sela Lojane, na mestu koje su simbolično nazvali „Džungla" , gde žive u improviziranim uslovima, spavaju na zemlji, sami prave hleb ili hranu kupuju u lokalnim prodavnicama.
„Hoću u Evropu! Hoću da živim na mestu gde će mi biti dobro, gde ću biti integrisan i gde ću živeti onako kako želim, zapravo gde ću moći da ispunim svoje snove", kaže Ali Said, 19-godišnji migrant iz Senegala, koji je pre dve godine napustio svoju zemlju.
U Makedoniju je ušao preko Grčke, gde je neko vreme radio, a sada se nada da će ilegalno ući u Srbiju i nastaviti dalje prema Evropskoj uniji.
I Muhamed Alami iz Sudana i njegovi novi prijatelji iz Alžira žele da što brže napuste pogranično selo Lojane.
Muhamed Alami priča kako u Sudanu nema posla, a krajnji cilj mu je Velika Britanija, gde planira da završi elektrotehnički fakultet.
Priznaje i kako postoje mreže krijumčara između država, koje međusobno sarađuju, a da bi ušao iz Grčke u Makedoniju krijumčarima je platio 650 eura.
„Ako dugo vremena radiš kod kuće, zaradiš, platiš i ideš. Ponekad je teško, jer kad platiš čoveku za ilegalni put, a on uzme novac i ide napred, ne možeš ga stići", žali se Alami.
Migranti u selo Lojane dolaze već tri godine, gde čekaju pogodan trenutak da ilegalno pređu granicu Makedonije i Srbije i produže put prema zemljama Evropske unije.
Na tom putu im pomažu i neki žitelji Lojana, pa je u jednoj policijskoj akciji sredinom jula 2013.godine privedeno šest stanovnika sela u čijim su kućama otkriveni migranti.
Makedonska policija iznosi podatke po kojima broj migranata koji ilegalno ulaze u Makedoniju stalno raste, pogotovo u vreme velike ekonomske krize u Grčkoj.
Iako Makedonija ima ugovor o migrantima sa EU, on se retko provodi. „To bi bio posebno veliki trošak za Makedoniju. Makedonija je potpisala sporazum sa Unijom o deportaciji ilegalaca koji budu pronađeni na teritoriji bilo koje države EU, a ilegalno su ušli iz Makedonije. Imamo preuzetu obavezu da ih primimo nazad u Makedoniju", kaže Ivo Kotevski, glasnogovornik makedonske policije.
Iz makedonske policije još kažu kako, iako postoji ugovor s EU, Grčka nije uvek spremna da primi migrante koji u Makedoniju ulaze preko njene južne granice, a kako je grčko-makedonska granica porozna ne vide rešenje za problem sve većeg priliva migranata.