POMOZI IZBEGLICAMA

Da li voliš da pomažeš drugima u nevolji? Želiš da pružiš podršku ljudima koji beže od rata i nasilja, a koji su se na svom putu našli u Srbiji? Želiš da slobodno vreme koje imaš provedeš radeći nešto korisno i za sebe i za druge?

Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila (APC/CZA) poziva sve koji žele pruže direktnu podršku tražiocima azila i migrantima, doprinesu stvaranju tolerantnog i otvorenog društva i suzbijanju predrasuda i ksenofobije da se priključe mreži APC/CZA volontera.

Volonter može biti svako ko je punoletan, ima vremena i želje da pomogne ljudima u nevolji i nema predrasuda prema ljudima drugih nacija, vera ili rasa.

Ukoliko imaš želju da pomogneš i vremena da se aktivno uključiš u redovne aktivnosti Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila (APC/CZA) kontaktiraj nas za više informacija.

OČEKUJEMO TE!

APC/CZA u Briselu: Ne zatvarajte oči pred posledicama pokušaja "zatvaranja“ Zapadnobalkanske rute

Pres2

APC/CZA je 27.septembra uzeo učešće na događaju The 'not entirely closed' Western Balkan route: what is the impact on migrants' rights and the rule of law? u Briselu, zajedno sa Mađarskim Hensilškim Komitetom i Inicijativom Are you serious iz Hrvatske, kojem su prisustvovali brojni predstavnici institucija EU, civilnog sektora i diplomatskog kora. Tom prilikom, Sena Marić, je ispred APC/CZA predstavila trenutno stanje azilnog sistema i migrantsku situaciju u Srbiji, sa posebnim fokusom na položaj izbeglica i migranata koji dugo borave u Srbiji i bivaju silom vraćani od strane mađarske i hrvatske granične policije na srpsku teritoriju. Naglašena je činjenica da je u Srbiju i dalje ulazi znatan broj ljudi, što govori u prilog da Zapadnobalkanska ruta nije u potpunosti zatvorena, da je položaj izbeglica i migranata znatno pogoršan od pokušaja „zatvaranja" ove rute, budući da se najveći broj ovih lica nalazi u pravnom vakumu odnosno nevidljivi srpskom pravnom i institucionalnom sistemu. Takvo stanje je neprihvatljivo sa aspekta poštovanja principa pravne sigurnosti i vladavine prava i ne ide u prilog niti migrantskoj populaciji, koja je lišena svakog prava koja im garantuje pravni okvir Srbije, tako ni građanima Srbije, ni vlastima, koji nemaju osnovne podatke o osobama koje borave na njenog teritoriji niti upravljaju migracionom situacijom.                                                           

Presentation 1

Pored APC/CZA, svoje neposredno iskustvo sa terena su podelile i nevladine organizacije iz Hrvatske i Mađarske, a diskusiju su obogatila i zapažanja istraživača-eksperata koji se bave pitanjima migracija i azila iz EU i zemalja regiona. Opšti zaključak koji je proistekao iz diskusija jeste da su pokušaji „zatvaranja" Zapadnobalkanske izbegličke rute doveli do pogoršanja položaja izbeglica i migranata kako u državama EU, tako i u državama kandidatima za članstvo na ovoj ruti – Srbiji i Makedoniji, te da šira evropska javnost zatvara oči pred svirepostima mađarske i hrvatske policije na granici sa Srbijom. U isto vreme, negativne prakse država članica EU, kao i činjenica da većina migranata-izbeglica ne želi da ostane u Srbiji, ne sme da predstavlja nikakav argument da se ovim ljudima sistematski uskraćuju osnovna ljudska prava koje im garantuje ustavni i pravni okvir Srbije.

Događaj je organizovao Evropski institut Fonda za otvoreno društvo (Open Society European Policy Institute).

أنت هنا: Saradnja sa lokalnom zajednicom Vesti APC/CZA u Briselu: Ne zatvarajte oči pred posledicama pokušaja "zatvaranja“ Zapadnobalkanske rute